| Конспект уроку з трудового навчання
6 клас
Тема : Технологія різання листового металу ручними слюсарними ножицями. Виготовлення декоративно – ужиткових речей, з використанням консервної банки.
Мета:
ознайомити учнів з видами слюсарних ножиць, навчити різати слюсарними ножицями листовий метал, ознайомити учнів з правилами безпечної роботи при різанні ножицями листового металу;
виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів;
розвивати моторику рухів, окомір.
Об'єкт праці: з консервної банки. Підвісний свічник
Обладнання: масштабна лінійка, олівець, рисувалка, ножиці, лещата.
Матеріали: консервна банка
Тип уроку: Формування практичних вмінь і навичок.
План
1. Організаційна частина (2 хв.)
2. Повторення раніше вивченого матеріалу (5 хв.)
3. Повідомлення теми, мети уроку (1 хв.)
4. Вивчення нового матеріалу ( 9 хв.)
5. Практична робота учнів (15 хв.)
6. Вступний інструктаж(2 хв.)
7. Поточний інструктаж(2хв.)
8. Підведення підсумків уроку(2-3хв.)
9. Домашнє завдання.(2-3хв.)
10. Прибирання робочих місць.(3хв.)
Хід уроку
1.Організаційна частина.
Перевірка готовності учнів до уроку.
2.Повторення раніше вивченого матеріалу.
Метод: фронтальна бесіда.
Темою минулого нашого уроку було розмічання заготовок на тонколистовому металі тому скажіть який технологічний процес називається розмічанням? Хто скаже від якої лінії розпочинають розмічання заготовок? Будь ласка розкажіть про послідовність розмічання деталей? З тих елементів що лежать на столі покажіть ті які належать до розмічальних? І на останок скажіть який інструмент застосовують для нанесення розмічальних ліній на заготовках з м’яких металів?
3.Повідомлення теми, мети.
4.Вивчення нового матеріалу.
Метод: фронтальна бесіда.
Перед вивченням нового матеріалу хтось може знає який спосіб є найефективнішим при підготовці заготовок для виготовлення виробів з жерсті? Дуже добре, що ви вже це знаєте од же основний принцип закладений в основу їх роботи, як і всіх інших різальних інструментів. Тонколистовий метал найчастіше ріжуть слюсарними ручними і важільними ножицями. Різання ножицями полягає в поділі листового матеріалу на частини.
Під час різання металу за допомогою ножиць бічні поверхні ножиць слід весь час щільно притискувати одну до одної. Якою частиною ножиці повинні захватувати і різати метал? Ножиці відкривати так, щоб вони добре захвачували метал і різали середньою частиною лез. Натискування на ручки треба плавно, без ривків і різких рухів. Запам’ятайте щоб лінії розрізу були рівні, лист металу тримають перпендикулярно до поверхні щік ножиць. Рухаючи ножиці, треба уважно стежити за лініями розмітки. Слюсарні ручні ножиці мають короткі ріжучі леза і видовжені ручки. Під тиском двох лез, що рухаються назустріч одне одному, метал розрізається в місці стиснення. Для зручності нижню ручку кладуть на край верстака або ж кріплять у слюсарних лещатах. Правою рукою натискують на верхню ручку ножиці, а лівою подають заготовку на себе, трохи піднімаючи її. Лезо спрямовують точно по лінії розмічання. При різанні по криволінійному контуру не варто зразу різати по лінії розмітки. Спочатку вирізають частину листа металу, залишаючи припуск для остаточного вирізання по контуру. Такими ножицями розрізати листовий метал можна швидше і з меншими зусиллями. Давайте розглянемо з чого складаються такі ножиці, будь ласка уважно роздивіться і запам’ятайте. Ножиці складаються із корпусу приєднаного до стола або масивної підставки. До корпусу кріпиться нерухомо лезо. Рухоме лезо приводиться в рух ручкою. Лист металу кладуть між лезами, закріплюють упором під прямим кутом до лез і натискують на рукоятку. При цьому лист розрізається.
Працюючи з слюсарними ножицями, треба додержувати правил безпечної роботи, давайте запишемо їх в зошитах.
− Не тримати ліву руку близько до лез ножиць;
− Не тримати пальці на лінії розрізу;
− Ручні ножиці надійно закріплювати в лещатах;
− Не можна перевіряти якість розрізу рукою тому що в місті розрізу край дуже гострий, тому треба уважно стежити, щоб не поранити ними руки і не порвати одяг.
5. Практична робота учнів.
Фронтальна організація праці учнів − колективна.
6. Вступний інструктаж
Завдання:
Вирізати ножицями розмічений по контуру підвісний свічник - акцентувати увагу учнів на те, що різання заготовки починають з зовнішньої сторони розмітки залишаючи невеликий припуск на обробку.
− пояснити, що для того аби не ушкодити руку, якою притримують заготовку слід, бути обережними з кромками, що утворились після виконання операції;
7. Поточний інструктаж
Під час роботи звертати увагу учнів на те, щоб:
− заготовку слід тримати лівою рукою, не ближче ніж за 10 см від прорізу;
− заготовка під час роботи повинно рухатись точно перпендикулярно до площини ножиць;
− при різанні всю увагу необхідно зосередити на лінію розмітки;
8. Підведення підсумків уроку
Рефлексія (методом «мікрофон»)
− Що нового ви дізналися на уроці?
− Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті? Де і за яких умов це може бути?
9.Домашнє завдання.
10. Прибирання робочих місць.
Поділіться з Вашими друзьями: |